700-річний Запорізький дуб. Частина 3

Запорізький дубТретя і остання частина розповіді Шелегеди Віталія про Запорізький дуб та його поступову загибель.

700-річний Запорізький дуб. Частина 1
700-річний Запорізький дуб. Частина 2

Історико-культурний комплекс «700-річний Запорізький дуб»

Зазвичай у природі плодоносити дуб починає на 20-30-й рік життя, великі врожаї дає раз в 4-5 років, хоча плодоносить майже щорічно. За даними 1979 р. Запорізький дуб рясно плодоносив один раз в два роки, даючи до чотирьох центнерів жолудів. Туристи охоче брали ці плоди на згадку, розвозили й саджали  їх по Україні й по всьому світу. Але наприкінці 80-х років дуб несподівано дав 8 центнерів – жолуді не встигали прибирати. Хто ж тоді знав, що багатовікове дерево у передчутті загибелі намагається залишити якнайбільше нащадків.

700-річний Запорізький дубНа початку 90-х років Дуб перестав викидати листя, з нього поопадала майже вся кора. На додаток до цього у 1997 році в дерево вдарила блискавка і вигоріло 4 квадратних метри кори і лубу. Про майже мертвий дуб забули, територія навколо була вкрай занедбана, до символу Запоріжжя перестали навідуватися туристи.

Головною версією загибелі дубу є різке підняття ґрунтових вод біля дубу до рівня 1 м від поверхні у результаті споруди кількох дамб на річці Верхня Хортиця у 60-ті роки ХХ століття. Це призвело до поступового гниття і відмирання центрального стрижневого кореня дерева та пригнічення периферійної кореневої системи вздовж всієї крони. Для спасіння Дуба у 70-ті роки була побудована дренажна система, яка знизила рівень ґрунтових вод до 2-х метрів від поверхні і стабілізувала стан дерева. У такому режимі Дуб міг б жити ще століття. Але впродовж наступних десятиліть дренажну систему ніхто не чистив, і дерево стало поступово вмирати.

Жива гілка Запорізького дубу

Жива гілка Запорізького дубу. Фото 2000-х років

У той час, як владні структури поставилися цілком байдуже до вмирання Дубу, група ентузіастів намагалася врятувати пам’ятку:  з ціллю відводу зайвої вологи рили і вичищали дренажні колодязі, вводили у ґрунт стимулятори росту, закопували під деревом туші худоби, заливали бетоном тріщини, обрізали засохлі гілки. І зусилля природоохоронників не залишилися марними. Неочікуване у 1996 році одна з гілок напівмертвого дуба дала листя, а восени навіть жолуді [Лазутин, 2018].

Для підтримки життя Дуба та його системного лікування був   організований громадський благодійний фонд «Запорізькі святині», який розпочав роботу зі створення історико-культурного комплексу «700-річний Запорізький Дуб».

Історико-культурний комплекс «700-річний Запорізький дуб»

Історико-культурний комплекс «700-річний Запорізький дуб». Фото 2003 року

У 2001 році, до 10-тої річниці незалежності України, комплекс був відкритий (автор проекту – народний художник України, лауреат Державної премії ім. Т. Г. Шевченка А. В. Гайдамака). Стовбур і сухі гілки Дуба були закріплені за допомогою тросів і металевих щогл таким чином, що здалеку він був схожий на корабель — гілки і каркас схожі на щогли, троси — на снасті. Біля Дубу встановили кілька паркових скульптур з бронзи, а у 2004 р. поряд з деревом освятили храм Покрова Пресвятої Богородиці, побудований прямо над річкою Верхня Хортиця. До Запорізького дубу знову повернувся статус важливого історичного та туристичного об’єкту.

У 2003 році після візиту до історико-культурного комплексу учениця 4-го класу ЗНВК № 20 м. Запоріжжя Аня Сологуб написала вірш про дуб-велетень.

ЗАПОРІЗЬКИЙ ДУБ

Росте цей велетень у нашім краї,
І знаменитий він на цілий світ,
Він сім сторіч міцніє і зростає,
Із давнини нам шле привіт.
Під кроною його збиралися козаки,
Щоби листа султану написать.
Богдан Хмельницький тут збирав загони,
Щоб волю Україні дарувать.
Натхненний величчю його й красою,
Коли повз нього проїжджав,
Великий Пушкін легкою рукою
Вступ до поеми написав.
А нині велетень цей гине,
Не пощадили і його віки.
Всього один лиш стовбур зеленіє
І чорні зранені гілки.

Створіння рук людських його згубило,
Піднявши воду до його корінь.
А далі блискавка в нього влучила,
І він від болю посивів.

А. Сологуб

700-річний Запорізький дуб

У 2009 р історико-культурний комплекс був переданий в довгострокову оренду дитячо-юнацькій школі козацького бойового мистецтва «Спас». Тут почали проводитися її заняття й виступи, розважальні заходи на державні та релігійні свята, були облаштовані сувенірна крамниця, ресторан, арт-зал, дитячі майданчики та інші інфраструктурні об’єкти.

У 2010 році Міністерством охорони навколишнього середовища України був проведений конкурс «Національне дерево України», відповідно до якого будь-який громадянин України або організація могли запропонувати найстаріше, меморіальне, історичне або естетичне цінне дерево і брати участь у його обранні. Всього на конкурс було номіновано 35 видатних дерев з різних регіонів країни. За підсумками загальнонародного голосування Національним деревом України був визнаний Запорізький дуб, який у номінації «Історичне дерево» зайняв І місце. Запорізька міська рада отримала відповідний сертифікат Міністерства охорони навколишнього середовища України, який засвідчив, що Запорізький дуб є «національним» і буде вважатися таким ще щонайменше сто років.

Запорізький дуб – Національне дерево України

Запорізький дуб – Національне дерево України. Фото 2010 р.

Але ні створення історико-культурного комплексу, ні надання Дубу статусу Національного дерева України не зупинили руйнування дерева.

У 2012 році у біля основи тріснула одна з найбільших гілок дубу, деревина якої виявилася гнилою. Її стан, та стан ще однієї гілки визначили аварійним, і щоб зберегти головний стовбур дерева, орендаторами історико-культурного комплексу та органами влади м. Запоріжжя було прийняте рішення їх видалити.

У подальшому, щоб уповільнити руйнування дерева, передбачалося обробити деревину спеціальним розчином, тобто законсервувати, щоб захистити від паразитів живі гілки і зупинити руйнування деревини мертвих гілок.

Видалення гнилих гілок Запорізького дубуВидалення гнилих гілок Запорізького дубуВидалення гнилих гілок Запорізького дубу. Фото 2012 р.

У 2013 році неподалік від Дуба на місці, де колись стояла хата Ничипора Дейкуна, Павло Карякін, правнук  відомого доглядача Запорізького дуба, та його друзі побудували хатинку-мазанку в національному стилі, за задумками авторів – майбутній мікромузей з історії Дуба. Зробили її з глини, води, соломи і дерева, а дах покрили очеретом. Біля входу до хатинки «посадили» дерев’яну скульптуру діда Н. Дейкуна, який мовчазливо споглядає за колись могутнім велетнем, який так же, як і він сам, перетворився на пам’ятник (автор – харківський скульптур Олександр Сердюк).

Хатинка-мазанка й увіковічений у дереві Ничипор Дейкун – доглядач стародавнього велетня – Запорізького дубаХатинка-мазанка й увіковічений у дереві Ничипор Дейкун – доглядач стародавнього велетня – Запорізького дубаХатинка-мазанка й увіковічений у дереві Ничипор Дейкун – доглядач стародавнього велетня – Запорізького дуба. Фото 2015 р.

Тим часом, стан дуба поступово погіршувався, а обіцяні дії з його збереження  не проводилися. Одна за одною обломлювалися сухі гілки, у 2015 році в дерево знов влучила блискавка, після чого впали ще кілька гілок, частина з яких повисла на тросах «історико-культурного комплексу».

Так виглядає Запорізький дуб сьогодні

Так виглядає Запорізький дуб сьогодні. Фото 2019 р.

У 2015 році громадська організація «Всеукраїнська федерація бойового мистецтва «Спас», яка опікувалася Дубом з 2009 року, у зв’язку  з відсутності коштів і можливості доглядати за історико-культурним комплексом «Запорізький дуб», відмовилася від своїх зобов’язань. Пам’ятка природи перейшла на баланс Запорізької міської ради. Масові заходи майже припинилися, потік відвідувачів в комплекс значно скоротився, дуб, вкритий великою кількістю тріщин і значною площею трухлявої й гнилої деревини,  залишився, фактично, без догляду.

Сьогодні над Запорізьким дубом нависла небезпека позбавлення статусу ботанічної пам’ятки природи місцевого значення і повного знищення. Проте, навіть якщо найближчими роками сам живий організм дерева остаточно загине, місце його розташування залишатиметься пам’ятним, сакральним об’єктом, пов’язаним з давньою історією регіону та початком заснування менонітської колонії Верхня Хортиця. Враховуючи це, комунальний заклад «Запорізький обласний центр з охорони культурної спадщини» Запорізької обласної ради у 2019 році виступив з ініціативою надання Запорізькому дубу статусу «Пам’ятка історії і культури».

Наявність великої кількості світлин і публікацій, присвячених Запорізькому дубу, дозволяє прослідити, як змінювалися дані про розміри дуба, перш за все обхват його стовбура, тобто як росло дерево впродовж останніх 100 років:

 • 448 см (1905 р., Я. Новицький, книга «У берегів Дніпра»);
 • 632 см (1961 р., С. Перовська, буклет «Запорозький дуб»);
 • 656 см (1963 р., І. Шаповал, книга «В пошуках скарбів»);
 • 632 см (1971 р., Г.Т. Забіяка, буклет-фоторозповідь «Запорозький дуб»);
 • 632 см (1979 р., В.А. Тіліна, фотобуклет «Запорозький дуб»);
 • 850 см (2018 р., пояснювальна записка експертної комісії ЗНУ на засідання Запорізької міської ради) [19];
 • 712 см (2020 р., біля основи стовбура на висоті до 1 м над рівнем землі (дані групи ЮНЕКО «КЗ «Центр туризму» ЗОР», кер. Шелегеда В.І.)
 • 802 см (2020 р., на висоті близько 1,7-2 м над рівнем землі, дані групи ЮНЕКО «КЗ «Центр туризму» ЗОР», кер. Шелегеда В.І.)
Група ЮНЕКО біля Запорізького дуба. Фото 2020 р.

Група ЮНЕКО біля Запорізького дуба. Фото 2020 р.

Обхват стовбура Запорізького дуба біля його основи – 712 смОбхват стовбура Запорізького дуба біля його основи – 712 смОбхват стовбура Запорізького дуба біля його основи – 712 см. Фото 2020 р.

Обхват стовбура Запорізького дуба на висоті 1,7-2 м - 802 см. Фото 2020 р.

Обхват стовбура Запорізького дуба на висоті 1,7-2 м — 802 см. Фото 2020 р.

Обхват стовбура Запорізького дуба на висоті 1,7-2 м - 802 см

Джерела і література:

 1. Власов О. Ю. Hundertjärige eiche — Запорізький дуб // Заповідна Хортиця. — Запоріжжя, 2018. — Вип. VII. — C. 272—286.
 2. Власов О. Ю. Хортицький дуб – святиня вигнанців. // «МИГ», Запорожье, 24/ХII/2015, с. 38: [Електронний ресурс].
 3. Фурсова Ф. Голландцы-меннониты юга западной сибири в ХХ веке: традиции и новации. / [Електронний ресурс].
 4. Новицкий Я. П. С берегов Днепра (очерки Запорожья): Путевые записки и исследования // Я. П. Новицький. Твори у 5-ти томах. — Запоріжжя: Тандем У, 2007. — Т. 1. — С. 48-183. / [Електронний ресурс].
 5. Берестень Ю. В. Організація охорони довкілля в менонітських колоніях Півдня України в ХІХ — початку ХХ століття: до історії Хортицького товариства охоронців природи // Історія і культура Придніпров’я: невідомі та маловідомі сторінки. — Дніпропетровськ, 2012. — Вип. 9. — С. 45-57.
 6. Смотритель запорожского дуба Нечипор Дейкун всю жизнь прожил под дубом, охраняя и оберегая его. Проект «Хроник» — «100 известных запорожцев», 28 июля, 2011. — [Електронний ресурс].
 7. Шаповал І.М. У пошуках скарбів. – К.: Дніпро, 1965. – 328 с.
 8. По древнему пути «из варяг в греки». – М.: Мысль, 1971.: [Електронний ресурс].
 9. Супруненко П. Під кроною дубів. // Сучасні запоріжці. — Дніпропетровськ: «Промінь», 1972. – с. 120-126.
 10. Запорожский дуб // Литературная газета. – № 138 (2856), 22 ноября 1951. – С. 4.
 11. Перовська С. Запорозький дуб. Буклет. – Дніпропетровськ: «Промінь», 1965.
 12. Вілінов Ю.А. Легенди Запорозького дуба. / Спадщина. Краєзнавство: розвідки, знахідки, дослідження. Книга 2. – Запоріжжя: ТОВ «ВБ «Кераміст», 2018. – с. 27-32.
 13. Запорожский дуб. Záporožsky dub. Фотобуклет. — К.: Мистецтво, 1979. — 24 с. (c. 9-22)
 14. Михайлов Б. У лукоморья дуб зеленый. // Заапорожская правда. – 1988. – 12.01.
 15. Лазутин А. Почему умирает Запорожский дуб. – сайт ІРньюс, 2018.
 16. Запорозький дуб. – Вікіпедія: [Електронний ресурс].
 17. Наказ Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 274 від 6 липня 2010 р. Про підведення підсумків Всеукраїнського конкурсу «Національне дерево України» [Електронний ресурс].
 18. У лукоморья дуб пилили. Городские власти и казачество в очередной раз проворонили разрушение 700-летнего Запорожского дуба, занявшись бизнесом у подножия памятника. Фоторепортаж. // Інтернет газета, 24.01.2012: [Електронний ресурс].
 19. У запорожского дуба снова появился хранитель. // Позиция, 06 сентября 2013. — [Електронний ресурс].
 20. Опасен для граждан: Запорожский дуб перед сносом лишат статуса ботанической памятки, 2018.
 21. План колонії Хортиця в 1915–1925 рр. — Kroeker N.J. First Mennonite Villages in Russia. 1789–1943. Khortitsa–Rosental. – Vancouver, 1981. – Р. 124): [Електронний ресурс].

Автор статті: Шелегеда Віталій


Інші статті з рубрики «Цікавинки»:

700-річний Запорізький дуб. Частина 1
700-річний Запорізький дуб. Частина 2
Там, где зимуют птицы
Про утку и желтобрюха
Круиз по змеиным местам
Про бакланов на Днепре

Posted in Интересности and tagged .